Skip to page body Home About The County Government Departments Services How Do I...

Offices and Candidates for the March 1, 2016 Preferential Primary and Nonpartisian Judicial General Election

 Federal Offices

 Democratic Candidates

 Republican Candidates

 U. S. President Bernie Sanders Jeb Bush
   Hillary Clinton Mike Huckabee

 

 James Valentine Ben Carson

 

 Roque "Rocky" De La Fuente Ted Cruz
   Martin J. O'Malley Marco Rubio
   John Wolfe John R. Kasich
    Gov. Chris Christie
    Donald J. Trump
    Carly Fiorina
    Lindsey Graham
     Rand Paul
     Bobby Jindal
 U. S. Senate  Conner Eldridge  Senator John Boozman
     Curtis Coleman
 U.S. House District 3    Congressman Steve Womack
State Senate Districts  Democratic Candidates  Republican Candidates
1  

 State Senator Bart Hester

2     Senator Jim Hendren
7    Sharon Lloyd
      Representative Lance Eads
State House Districts  Democratic Candidates  Republican Candidates
80    Representative Charlene Fite
81  Susan K. McGaughey  Derek Goodlin
     Bruce Coleman
84    Representative Charlie Collins
85

State Representative David Whitaker

 Dwight Gonzales
86  Rep. Greg Leding  
87    Representative Robin Lundstrum
88     Philip Humbard
      Isaac Foley
      Clint Penzo
89  Irvin Camacho  Jeff Williams
     Charles Gaines
97    Representative Bob Ballinger
County Offices  Democratic Candidates  Republican Candidates
County Judge  Josh Mahony

State Representative                                                  Micah S. Neal 

   Alderman Mark Kinion  
 County Sheriff  Sheriff Tim Helder  
County Treasurer    Treasurer Bobby Hill
Circuit Clerk    Circuit Clerk Kyle Sylvester
County Clerk    County Clerk Becky Lewallen
County Assessor  Carol Waddle  Assessor Russell Hill
County Collector    Teresa Soares
     Angela Wood
County Coroner  Coroner Roger W. Morris  
Justice of the Peace Districts  Democratic Candidates  Republican Candidates
1    Tom Lundstrum, J.P.
2    H. Roddy Lloyd
3  Andrew Gaber  Harvey Bowman
4    Bill E. Ussery
5  Stacy Cavender  Joe Patterson
6    Lisa Ecke Justice of the Peace
7    Rick Cochran, Justice of the Peace
8  Justice of the Peace Daniel William Balls  Samuel Taylor
9 Justice of the Peace Eva Madison  
   County Judge Marilyn Edwards

 

10    Robert E. Dennis
11  Joseph Kieklak  Patrick Robert Briney
12 Justice of the Peace Sue Madison  
13    Justice of the Peace Joel Maxwell
     Laurie Roy-Smith
14 Justice of the Peace Ann Harbison  Jim Renfrow
15    Justice of the Peace Butch Pond
Constable Districts  Democratic Candidates  Republican Candidates
  Matt Miller  Tom G. Clowers
      Constable John Duggar
     Jim Snow
  Gene Allen Franco III  
    Nickel Potter  
    William Billy Harris  
3      Ronnie K. Jones
     Constable Kyle Woodruff
Nonpartisan Judicial Offices  Nonpartisan           Nonpartisan
Supreme Court Chief Justice  Arkansas Associate Supreme Court Justice Courtney Goodson   Judge Dan Kemp
Supreme Court Justice Position 5 Judge Shawn A. Womack  Clark W. Mason
Circuit Judge, District 4, Division 5    
Circuit Judge, District 4, Division 7   Judge Joanna Taylor  
District Court, Division 1  Judge Jeff Harper  
District Court, Division 2  Judge Graham H. Nations  Casey D. Copeland
District Court, Division 3  Clinton ( Casey) Jones  
District Court, Division 4  Judge Bill Storey  

 updated:  November 9 @ 12:30 p.m.

Last updated: 11/19/2015 11:11:14 AM